Nocna i świąteczna opieka lekarska (NiŚOZ/NiŚPL/NPL) w województwie opolskim

02 nocna opieka lekarska

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna (skróty, jakie najczęściej można spotkać to NiŚOZ/NiŚPL/NPL) obejmuje świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Z usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można korzystać od w godzinach późnowieczornych od poniedziałku do piątku (od 18:00 do 8:00 dnia następnego) oraz w weekendy czyli soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 8:00 dnia następnego.

Pacjent może skorzystać z usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodni, która udziela takiej pomocy. Można wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu, ale należy pamiętać, że wizyty domowe są możliwe tylko w poradni, która znajduje się na obszarze, w którym przebywamy. Można również skonsultować się z lekarzem przez telefon w nagłych przypadkach.

Warunki skorzystania z NiŚOZ

Z pomocy lekarza i pielęgniarki, działających w ramach NiŚOZ, można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki doraźne lub leki OTC (wydawane bez recepty) nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na przyjęcie w przychodni w trybie zwykłym może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są dla osób ubezpieczonych bezpłatne. Do skorzystania z nich nie jest potrzebne skierowanie oraz wcześniejsza rejestracja. Jedyną rejestracją jest ta, realizowana po przybyciu na miejsce udzielenia porady.

Pacjenci, korzystający z nocnej i świątecznej opieki, mogą otrzymać także zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki) w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz te, które wynikają z ciągłości leczenia. Pielęgniarka może wykonać te zabiegi w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

W razie potrzeby, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie.

Należy pamiętać, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna posiada swoje ograniczenia w postaci dostępności lokalizacji i lekarzy, świadczących taką opiekę. Jest to świadczenie o charakterze doraźnym. Z tego powodu nie powinna być używana zamiennie z opieką dzienną, np. wizytą w przychodniach lub na planowanych wizytach lekarskich.

Nocna i świąteczna opieka w Opolu

Informujemy, że świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Opolu realizowane są przez: 

  • SZPITAL WOJEWÓDZKI W OPOLU, ul. KATOWICKA 64 (poradnia urazowo-ortopedyczna)

Telefon: (77) 443 31 25

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, al. W. Witosa 26

Telefon: (77) 452 02 42

Nocna i świąteczna opieka w województwie opolskim realizowana jest natomiast przez następujące podmioty lecznicze:

  • Brzeskie Centrum Medyczne w Brzegu – ul. Sergiusza Mossora 1

Telefon: (77) 444 65 03

  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach – ul. Marii Skłodowskiej Curie 26

Telefon: (77) 480 11 20

  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu – ul. Roosevelta 2

Telefon: (77) 406 25 29

  • Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku – ul. Skłodowskiej-Curie 23

Telefon: (77) 418 25 29

  • Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Krapkowicach – ul. XXX-lecia 21

Telefon: (77) 440 31 00

  • Namysłowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Namysłowie – ul. Oleśnicka 4

Telefon: (77) 404 02 27

  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie – ul. Klonowa 1

Telefon: (34) 350 96 34

  • EMC Instytut Medyczny S.A. Szpital Św. Rocha w Ozimku – ul. Częstochowska 31

Telefon: (77) 427 34 14

  • Prudnickie Centrum Medyczne S.A.  – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Prudniku – ul.  Piastowska 64

Telefon: (77) 406 78 99

  • Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich – ul. Opolska 36A

Telefony: (77) 407 02 44 oraz 607 790 488

  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie – ul. Bracka 1

Telefon: (77) 887 21 26

  • Opc Sp. z o.o. Wrocław Sp. k. w Tułowicach – ul. Porcelanowa 17

Telefon: (77) 546 73 06

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna a zgon – informacje dodatkowe

Kto stwierdza zgon?

Zgodnie z art. 43 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz jest uprawniony do stwierdzenia zgonu na podstawie osobistych badań i ustaleń. W pewnych sytuacjach lekarz jednak może uzależnić wystawienie karty zgonu od przeprowadzenia sekcji zwłok. Gdy zwłoki zostały poddane sekcji, lekarz powinien zapoznać się z protokołem sekcji przed wystawieniem karty zgonu.

Warunki wystawienia karty zgonu przez lekarza:

Lekarz (z wyłączeniem lekarza dentysty) może wystawić kartę zgonu na podstawie dokumentacji badania pośmiertnego przeprowadzonego przez innego lekarza lub inną uprawnioną osobę. Lekarz może również wystawić kartę zgonu na podstawie dokumentacji stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia, które poprzedza pobranie narządów.

W przypadku braku lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu lub kiedy lekarz taki zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, kartę zgonu może wystawić lekarz, który stwierdził zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.

Do wystawienia karty zgonu uprawniony jest także lekarz lub starszy felczer albo felczer zatrudniony w przychodni bądź ośrodku zdrowia lub jego placówce terenowej i sprawujący opiekę zdrowotną nad rejonem, w którym znajdują się zwłoki. Również położna wiejska może wystawić kartę zgonu, jeśli zgon pozostającego pod jej opieką noworodka nastąpił na terenie gromady przed upływem 7 dni życia, a najbliższa przychodnia lub ośrodek zdrowia jest oddalony o więcej niż 4 km.

Oględziny i stwierdzenie zgonu:

Jeśli niemożliwe jest przybycie lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie –  oględziny i stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinny nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę (koronera). Należy pamiętać, że koszt tych czynności oraz wystawionego dokumentu nie mogą obciążać rodziny zmarłego, zgodnie z art. 11 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Kiedy zadzwonić pod numer alarmowy 112?

Jeżeli śmierć członka rodziny, osoby bliskiej, człowieka, nastąpiła w domu w godzinach nocnych, w dniach świątecznych lub w sobotę i niedzielę, w takiej sytuacji pierwsze co należy zrobić, to zadzwonić na pogotowie pod nr 999 lub 112.

Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz pogotowia ratunkowego stwierdza zgon i wystawia kartę zgonu. Jeżeli śmierć nastąpiła w domu w godzinach pracy lekarza rodzinnego, należy zadzwonić do przychodni, wówczas to lekarz rodzinny stwierdza zgon oraz wystawia kartę zgonu. Oczywiście, jeśli nie posiadamy informacji, kto jest lekarzem rodzinnym lub z jakichś przyczyn, kontakt z nim nie jest możliwy, pozostaje wskazany wyżej kontakt z pogotowiem ratunkowym.

Należy pamiętać, że do zadań lekarza, który będzie potwierdzał zgon, należy także wstępny wywiad, celem wykluczenia udziału osób trzecich w zgonie lub popełnienia samobójstwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz ma prawo wezwać policję.

Kolejnym krokiem jest poinformowanie zakładu pogrzebowego, który podejmie się przetransportowania ciała zmarłej osoby do chłodni, a następnie zostaną podjęte dalsze działania w kierunku organizacji pochówku i przygotowania do niego zmarłego. Transport ciała zmarłego do chłodni odbywa się na podstawie wystawionej przez lekarza karty zgonu.

Zakład pogrzebowy Styks jest do Państwa dyspozycji 24h na dobę pod numerem +48 608 060 900. Przeprowadzamy eksportacje zmarłych z miejsca zgonu do chłodni, a także pomagamy kompleksowo zorganizować pogrzeb. Nasze usługi pogrzebowe kierujemy głównie do mieszkańców Opola oraz Lewina Brzeskiego, gdzie posiadamy biura.