Pogrzeby wyznaniowe

Pogrzeby Wyznaniowe

Pogrzeb to jedno z najtrudniejszych wydarzeń dla rodziny i bliskich zmarłego. Organizując ostatnie pożegnanie, każda rodzina zmarłego stara się, by wszystko było przygotowane w sposób perfekcyjny, a ceremonia odbyła się zgodnie z wolą i wiarą osoby zmarłej. Istnieją dwa rodzaje pochówków: wyznaniowy i świecki.

Główną różnicę między pogrzebami świeckimi oraz katolickimi można dostrzec w osobie, która prowadzi ceremonię. Osobą przewodniczącą pogrzebom katolickim jest ksiądz, czyli osoba duchowna. Podobnie jest w przypadku pogrzebów prawosławnych. Także pogrzebom muzułmańskim, protestanckim czy pochówkom Świadków Jehowy przewodniczą osoby odpowiedzialne za sprawowanie kultu lub za opiekę nad daną wspólnotą wyznaniową. Osoba taka odpowiada wówczas za ceremonię pogrzebową o charakterze wyznaniowym, odbywającą się zgodnie z zasadami danej religii.

Pogrzeby wyznaniowe – sposób pochowania zmarłego

Kolejną różnicą pojawiającą się pomiędzy pogrzebami katolickimi oraz świeckimi jest sposób pochowania zmarłego. Może on odbywać się w trumnie albo w urnie po wcześniejszej kremacji. Pogrzeby katolickie w zdecydowanej większości przypadków jeszcze kilka lat temu odbywały się w formie tradycyjnej to znaczy z chowaniem ciała w trumnie. Obecnie jednak także wśród wyznawców katolicyzmu coraz więcej jest pogrzebów kremacyjnych.

Pochówek w grobie przypomina złożenie w grobie ciała Chrystusa. Należy jednak przypomnieć, że w Kościele katolickim możliwy jest pochówek po uprzedniej kremacji, o ile jej wybór nie powstał z pobudek przeciwnych wierze w zmartwychwstanie.

W przypadku kościołów reformowanych i protestanckich nie istnieją przeciwskazania do wyboru kremacji. W judaizmie akceptowany jest jedynie pochówek tradycyjny, choć – zwłaszcza w krajach, gdzie judaizm rozwija się w środowiskach liberalnych (np. Wielka Brytania) dopuszcza się kremację.

W przypadku natomiast prawosławia kremacja nie jest dozwolona, ale coraz częściej podnoszona jest dyskusja na ten temat – tym bardziej, że w wielu krajach także wyznawcy prawosławia mierzą się z brakiem miejsc na pogrzeby tradycyjne. Natomiast w islamie kremacja jest surowo zakazana.

Zupełnie inaczej jest w hinduizmie i buddyzmie, gdzie powszechna jest wiara w reinkarnację i gdzie kremacja jest powszechna.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który sposób pochówku jest lepszy czy bardziej właściwy. Decyzja ta zależy od indywidualnych przekonań, religii oraz kultury, z jakiej pochodzi zmarły i jego rodzina. Warto jednak pamiętać, że każda forma pochówku powinna wyrażać szacunek i godność dla zmarłego, a także przyczyniać się do poczucia ukojenia i spokoju dla jego bliskich.