Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?

14 dokumenty do organizacji pogrzebu

Kluczowymi dokumentami urzędowymi cywilnymi, które są potrzebne do organizacji pogrzebu, są przede wszystkim karta zgonu oraz akt zgonu.

Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?

Podczas organizacji pogrzebu często pojawia się wiele formalności, które należy załatwić. Aby ułatwić ten proces, przedstawiamy listę dokumentów niezbędnych do dopełnienia kwestii urzędowych:

  1. Karta zgonu – dokument podstawowy, który jest wystawiany przez lekarza;
  2. Akt zgonu – dokument wystawiany przez Urząd Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu oraz dowodu osobistego osoby zmarłej;
  3. Legitymacja ZUS lub ostatni odcinek emerytury lub renty osoby zmarłej, ewentualnie zaświadczenie o odprowadzonych składkach ZUS;
  4. Dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) osoby zlecającej pogrzeb;
  5. Akt urodzenia lub akt małżeństwa osoby zlecającej pogrzeb w celu ustalenia pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą zmarłą.

Jako zakład pogrzebowy Styks, po dostarczeniu wymaganych dokumentów i podpisaniu stosownego zaświadczenia, zajmiemy się wszelkimi formalnościami urzędowymi, także w zarządzie cmentarza. W trudnych dla rodzin czasach możemy zapewnić fachową pomoc i doradztwo przy organizacji pogrzebu.

W przypadku, gdy okoliczności zgonu były przedmiotem postępowania prokuratury lub policji, konieczne jest posiadanie pisemnego zezwolenia od odpowiedniego organu na pochowanie.

Formalności

Przy organizowaniu ceremonii pogrzebowej w kościele katolickim, istnieją pewne formalności, które muszą zostać spełnione. Według prawa kościelnego pogrzeb katolicki przysługuje osobie, która prowadziła życie wiary, czemu dawała świadectwo przez praktyki religijne. Jeśli zatem ktoś nie jest znany duszpasterzom (przez praktyki religijne we własnej parafii), to oprócz wymaganych dokumentów cywilnych, zwłaszcza jeśli osoba zmarła w szpitalu lub hospicjum, niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia o udzielenie sakramentu chorych lub innym sakramentalnym zaopatrzeniu zmarłego na drogę do wieczności.  W przypadku woli zorganizowania ceremonii pogrzebowej w innej parafii, niż ta, do której zmarły należał, niezbędne jest też pismo z parafii miejsca zamieszkania, wyrażające zgodę na taką procedurę.

Dlaczego te dokumenty są potrzebne?

Dokumenty są niezbędne, aby firma pogrzebowa mogła dokonać pochówku. Akt zgonu jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego właściwy dla miejsca, w którym doszło do śmierci, bez względu na to, gdzie osoba była zameldowana. Aby uzyskać ten dokument, należy posiadać kartę zgonu, którą otrzymujemy od lekarza stwierdzającego zgon. Pierwszy taki akt jest bezpłatny, jednak za każdy kolejny będziemy musieli zapłacić około 22 złote w kasie urzędu. Podczas tego procesu, pracownik urzędu unieważnia dowód osobisty osoby zmarłej. Karta zgonu jest podstawowym dokumentem niezbędnym do zorganizowania pogrzebu i składa się z dwóch części – jedna z nich służy do rejestracji zgonu, a druga dla administracji cmentarza.

Zakład pogrzebowy Styks oferuje profesjonalną pomoc i doradztwo w załatwieniu wszelkich formalności oraz organizacji ceremonii pochówku. W razie potrzeby możemy również pomóc w wyborze odpowiedniej urny czy trumny oraz zapewnić transport zmarłego i organizację stypy. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 608 060 900 lub w naszych biurach w Opolu i Lewinie Brzeskim.