Gdzie można przechowywać urny z prochami zmarłego?

29 przechowywanie urny

Kremacja zmarłych w Polsce zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na pochówek skremowanych prochów. Jednakże pojawiają się wątpliwości, gdzie można przechowywać urnę z prochami zmarłego. Czy tak jak w przypadku trumien, obowiązują nas ściśle określone zasady, czy może mamy nieco więcej swobody? W artykule przedstawimy, gdzie zgodnie z polskim prawem oraz zasadami etycznymi i religijnymi możemy spocząć urnę z prochami.

Urna z prochami zmarłego – według prawa i etyki

Przechowywanie urny z prochami zmarłego w Polsce regulowane jest przez przepisy prawa. Zgodnie z nimi, szczątki ludzkie, w tym prochy zmarłych, powinny spocząć w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu czyli na cmentarzu. Przepisy prawne odnoszące się do pochówku ciała w trumnie są jednoznaczne – zwłoki muszą być złożone na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym w grobie ziemnym, murowanym lub katakumbach. W wyjątkowych przypadkach mogą być one umieszczone także w kościele (jak to ma np. miejsce w przypadku prochów śp. Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, którego prochy znajdują się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku).

Zgodnie z normami prawnymi i etycznymi, mamy trzy możliwości w kwestii pochówku urny. Pierwszą z nich jest wykupienie od zarządcy cmentarza niszy w kolumbarium czyli tzw. ścianie pamięci. Drugą opcją jest umieszczenie urny w tzw. grobie urnowym, co wiąże się z wykupieniem niewielkiego grobu pod urnę. Ostatnią opcją jest pochówek prochów w już istniejącym grobie tradycyjnym, np. grobie ziemnym lub grobowcu rodzinnym.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Kościół katolicki preferuje pochówek ciał w trumnie, jednakże dopuszcza możliwość kremacji zwłok. W kwestii pochówku urny kościół domaga się przechowywania prochów zmarłego wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym czyli na cmentarzu. Pochówek w wierze katolickiej jest formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała, dlatego też ciało zmarłego może spocząć wyłącznie w uświęconym miejscu, które sprzyja pamięci i modlitwie.

Czy w Polsce prochy ludzkie można rozsypywać?

Prochy ludzkie, ze względu na swoją biologiczną neutralność, mogą być rozsypywane, jednakże w Polsce jest to zabronione. W naszym kraju nie wolno rozsypywać prochów w lasach, ogrodach czy w morzu. Zdarzają się jednak sporadycznie sytuacje, gdy rodziny postępują niezgodnie z przepisami i rozsypują prochy zmarłych poza cmentarzem, a następnie umieszczają pustą urnę w grobie. Pomimo że przepisy nie zabraniają przewożenia urn prywatnym transportem, konieczne jest zachowanie szacunku wobec prochów ludzkich. W innych krajach Unii Europejskiej istnieją bardziej elastyczne przepisy, które pozwalają na przechowywanie urn w domu oraz rozsypywanie prochów w wybranym miejscu.

Podsumowując, pochówek to nie tylko kwestia szacunku dla zmarłego, ale także przestrzeganie obowiązujących przepisów i norm. Nieprzestrzeganie prawa w kwestiach związanych z pochówkiem może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, ale także moralnych, a także naruszać godność zmarłego. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dotyczącej pochówku, poznać obowiązujące przepisy i konsultować się z ekspertami, którzy pomogą w prawidłowym i godnym pochówku zmarłego.