Ekshumacja

Ekshumacja

Ekshumacja to proces wydobycia ciała lub szczątków zmarłego z grobu. Ekshumacja może być zlecona przez rodzinę zmarłego, która chce pochować je w innym miejscu. Powodów jej wykonania może być zresztą więcej. Ekshumację może zlecić także prokuratura lub sąd w celu ustalenia przyczyny bądź szczegółów śmierci.

Firma pogrzebowa Styks pozostaje do dyspozycji swoich klientów także w kwestii przeprowadzenia ekshumacji. Jest to nie tylko bardzo trudny moment dla rodzin, ale także procedura, która wymaga specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Zakład pogrzebowy Styks dysponuje niezbędnym wyposażeniem oraz wysoko wykwalifikowanym personelem, dlatego oferujemy przeprowadzenie ekshumacji na terenie cmentarzy w Opolu, Lewinie Brzeskim i na terenie województwa opolskiego. Zapewniamy kompleksową pomoc w uzyskaniu wymaganych zgód i dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia ekshumacji, a także dbamy o to, aby ekshumowane szczątki zmarłego zostały przewiezione na miejsce powtórnego pochówku z całym szacunkiem.

Nasz zespół jest dostępny przez całą dobę pod numerem tel. +48 608 060 900.

Jak przygotować się do ekshumacji grobu bliskiej osoby?

Jeśli chcesz przeprowadzić ekshumację grobu bliskiej osoby, powinieneś przygotować się w następujący sposób:

  1. Kontakt z zakładem pogrzebowym: Zakład pogrzebowy Styks, specjalizuje się w ekshumacjach. Prosimy o kontakt, aby przekazać dodatkowe informacje i porady.
  2. Sprawy finansowe: Ekshumacja może być kosztowna, dlatego powinieneś przygotować się finansowo. Warto porozmawiać z naszym zakładem pogrzebowym, aby uzyskać szacunkowe koszty.
  3. Odpowiednie dokumenty: Pomożemy uzyskać wszystkie wymagane dokumenty, takie jak zezwolenie na ekshumację, pozwolenie na przeniesienie ciała lub szczątków, akt zgonu i inne dokumenty, które mogą być wymagane.

Kto może zlecić ekshumację zwłok i jak ona przebiega?

Osobami uprawnionym do pochowania zwłok, które mogą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na ekshumację są osoby, które zostały m.in. wykazane w dokumentach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, są:

  • pozostały małżonek(a) osoby zmarłej
  • krewni zstępni (potomek w linii prostej: dziecko, wnuk, prawnuk itd.)
  • krewni wstępni (przodek w linii prostej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.)
  • krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa
  • powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia
  • w przypadku braku powyższych, osoba zobowiązująca się dbać o grób

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Należy pamiętać, że ekshumacja zwłok jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych.

Właściwy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie, niż określony powyżej, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.

O ekshumacji należy też zawiadomić na piśmie zarząd cmentarza. Wniosek w sprawie wydania zgody na ekshumację oraz wystąpienia dotyczące warunków przeprowadzania ekshumacji należy kierować do: państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, właściwego ze względu na lokalizację miejsca planowanej ekshumacji. Całą tą procedurą zajmuje się w Państwa imieniu firma Styks.

Jakie przepisy regulują kwestie ekshumacji w Polsce?

Przepisy:

  • Ustawa z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017r. poz. 912),
  • Rozporządzenie z dnia 6 grudnia 2001r. Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku, których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby (Dz. U. Nr 152, poz. 1742),
  • Rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2001r. Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. Nr 153, poz. 1783, z późn. zm.),
  • Rozporządzenie z dnia 27 grudnia 2007r. Ministra Zdrowia w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. Nr 249, poz. 1866),
  • Rozporządzenie z dnia 23 marca 2011r. Ministra Zdrowia w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków (Dz. U. Nr 75, poz. 405),
  • Rozporządzenie z dnia 7 marca 2008 r. Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. Nr 48, poz. 284)