Jak wyglądają trumny kremacyjne?

Jak wyglądają trumny kremacyjne

Trumny przeznaczone do kremacji znacznie różnią się od swoich tradycyjnych sióstr. Główna różnica wynika z materiałów, z jakich są wykonane. Tradycyjne trumny nie są odpowiednie do kremacji, ponieważ bywają bogato zdobione. Materiały te mogłyby wprowadzać do atmosfery szkodliwe substancje, a ich spalanie trwałoby zbyt długo. Czym jeszcze trumny kremacyjne różnią się od tradycyjnych?

Trumny tradycyjne

Współczesne trumny tradycyjne oferują szeroki wybór materiałów, kolorów i zdobień. Wiele z nich posiada metalowe uchwyty, krzyże oraz mechanizmy mocujące, takie jak śruby czy zawiasy. Wybicie trumny jest często wyłożone sztucznymi materiałami, które nie powinny być palone ze względu na ich wpływ na środowisko.

Trumny kremacyjne

Trumny kremacyjne są projektowane z myślą o szybkim i pełnym spaleniu. Zwykle wykonuje się je z łatwopalnych materiałów, takich jak: karton, płyty wiórowe, drewno, wiklina. Są one prostsze i mniej zdobione niż ich tradycyjne odpowiedniki, a także pozbawione metalowych elementów. Ich rozmiar musi być dostosowany do wymiarów pieców kremacyjnych, co stanowi dodatkowe wyzwanie projektowe. Zaletą tych trumien jest to, że ich spalanie ma minimalny wpływ na środowisko, co jest jednym z priorytetów w procesie kremacji.

Proces kremacji

Choć trumny kremacyjne są mniej ozdobne, mogą być użyte podczas ostatniego pożegnania w kaplicy lub sali pożegnań. W takich przypadkach możliwe jest zwiększenie ilości kwiatów lub innych ozdób. Ostateczna decyzja o tym, czy zmarły będzie wystawiony w trumnie kremacyjnej należy do rodziny. Zdarza się jednak, że ciało jest wystawiane w tradycyjnej trumnie na czas ceremonii, a dopiero przed samą kremacją przenoszone do trumny kremacyjnej. Do takiej trumny nie można wkładać żadnych przedmiotów (szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych), urządzeń elektronicznych ani płynów. Jeśli zmarły miał rozrusznik serca, jest on usuwany jeszcze przed kremacją, zwykle w szpitalu.

Koszty

Trumny kremacyjne są zazwyczaj tańsze od tradycyjnych. Wynika to z prostszej konstrukcji, tańszych materiałów i braku zdobień. Ostateczny koszt zależy jednak od producenta i wybranego modelu. W tej chwili w Polsce istnieje sporo firm, które w swoim asortymencie posiadają trumny kremacyjne.

Trumny do pochówku naturalnego

Chociaż pochówek naturalny nie jest w Polsce dostępny, na świecie produkuje się już nowy gatunek trumien – biodegradowalne (najczęściej wykonane z bambusa lub trzciny). Ich założeniem jest całkowity rozkład w ziemi, razem z ciałem. W ten sposób do gleby nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. 

Osobisty charakter trumien kremacyjnych Warto pamiętać, że istnieje możliwość personalizacji trumien kremacyjnych, aby odzwierciedlały charakter lub pasje zmarłego. Spotkamy tutaj trumny z nadrukami przedstawiającymi pejzaże, symbole religijne, a nawet zdjęcia bliskiego. Ciekawą opcją jest również możliwość napisania przez rodzinę kilku ostatnich słów pożegnania lub spersonalizowanej modlitwy. Chociaż zwykle znacznie mniej zdobna od trumny tradycyjnej, trumna kremacyjna może być równie pięknym elementem ceremonii pogrzebowej.